«Семей қаласы Д.Қалматаев атындағы мемлекеттік жоғары медицинаколледжі» ШЖҚ КМК студенттер мен педагогикалық ұжымның құқық қорғау органдарының қызметкерлерімен кездесуі

02.11.2021ж. студенттер мен педагогикалық ұжыммен ЖПҚ Орталық ПБ кәмелетке толмағандар істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы полиция лейтенанты А.А.Исаиновамен кездесу өтті.

Студенттер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында колледжде мұндай кездесулер жиі өткізіліп тұрады.

Айнұр Асхатқызы студенттерге әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде 16 жастан басталатын кәмелетке толмағандар үшін әкімшілік жауапкершілік туралы айтып берді. Ол жиі жасалатын құқық бұзушылықтарды атап өтті, оларға қысқаша сипаттама берді, атап айтқанда: кәмелетке толмағандардың мас күйінде болуы, сондай-ақ олардың алкогольдік және алкогольдік өнімдерді ішуі, қоғамдық орындарда психотроптық заттарды тұтынуы; қоғамдық орындарда, яғни қалалық және қала маңындағы көліктерде, жабық спорт ғимараттарында, денсаулық сақтау ұйымдарында, білім беру ұйымдарында және мәдениет ұйымдарында темекі шегу.

Ұсақ бұзақылық, яғни қоғамдық орындарда балағат сөздер айту, қоғамдық тәртіп пен азаматтардың тыныштығын бұзатын басқа да әрекеттер, сондай-ақ ұрлық, алаяқтық, бөтеннің мүлкін ұсақ-түйек жымқыру құқық бұзушылықтардың көш басында тұрғанын түсіндірді. 16-18 жас аралығындағы адамдар жасаған жол-көлік оқиғаларының алдын алу мәселелері қозғалды, кәмелетке толмағандардың жыныстық қол сұғылмаушылық мәселелеріне ерекше назар аударылды.

Кәмелетке толмаған адамды темекі тұтыну процесіне, алкогольдік ішімдіктерді немесе масаң күйге келтіретін заттарды пайдалануға, темекі бұйымдары мен темекі бұйымдарының саудасы саласындағы шектеулерді сақтамағаны және тыйым салуларды бұзғаны үшін кәмелетке толмағандарды Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жазаланатығы жайлы ескертті.

Айнұр Асхатқызы студенттердің назарын республикада есірткінің таралуы мен қолдану проблемасы бар екеніне және студенттердің қырағы болуы, күмәнді адамдармен байланыспауы, ешбір жағдайда есірткіні қолданып көрмеуі, жеңіл ақша ұсынса келіспеу керектігіне аударды.

Ол Қазақстан Республикасының аумағында экстремизм мен терроризмнің таралуы мәселелеріне ерекше назар аударды. Сондай-ақ, студенттерге қылмыстық жауапкершіліктің басталу жас категориясы және қылмыс жасағаны үшін жазаны қолдану туралы толық түсіндірілді.

Өз кезегінде тәртіп сақшылары балаларды құқықбұзушылықтан қорғау, қиын жағдайға тап болғандарға көмектесу үшін қолдан келгеннің бәрін жасауда.

Бұл кездесу барлық студенттердің үлкен қызығушылығын тудырды.