21 қараша – Халықаралық темекі шегуді тоқтату күні «Семей қаласының Дүйсенбі Қалматаев атындағы мемлекеттік жоғарғы медицина колледжі» ШЖҚ КМК

Халықаралық темекі шегуден бас тарту күні Халықаралық онкология қоғамының бастамасымен және Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының қолдауымен атап өтіледі. Осыған орай «Жас психолог» клубының мүшелері «Темекі шегуге болмайды!» атты бірқатар тренингтер өткізді. Тренингтер «тең-теңімен» әдісі бойынша өткізіледі, бұл әдіс бойынша студент үшін білім көзі мұғалім емес, сол тақырыпты зерттеген сол оқушы. Негізгі мақсат – темекі шегудің алдын алу және темекінің денсаулыққа тигізетін зияны туралы ақпараттандыру. Сондай-ақ тренингтер барысында электронды темекі мен жаңадан шыққан вейптерге қатысты өзекті мәселе көтерілді. Вейп құрамында никотин, глицерин, хош иістендіргіш компоненттер, пропиленгликоль, ацетальдегид, формальдегид және басқа да канцерогенді (рак тудыратын) заттар бар.

Пропиленгликоль тұрмыстық химия өндірісінде қолданылады. Денеге енгеннен кейін ол бүйрек пен миға әсер етіп, олардың жұмысын бұзады.

Вейптардағы табиғи никотин денеге одан да үлкен қауіп төндіретін химиялық заттармен ауыстырылды.

Бұл бағыттағы жұмыстар жалғасуда. «Жас психологтар» өз қатарластарымен тренингтер өткізеді.

1-psihologia
2-psihologia